Opavsko a Krnovsko

Datum: 18. 06. 2022 | Odjezd: 06:00 | Cena: 2390 Kč | Průvodce: Škochová J. | Číslo výletu: 13

!!!! VYPRODÁNO !!!

Datum: 18.6. - 19.6.2022

1.den: se zastavíme v Hradci nad Moravicí, kde si prohlédneme zámek Lichnovských, původně pře-myslovský hrad, spjatý v 19. století s pobyty mnoha významných osobností kulturního života (mj. L. van Beethoven). Pak nás čeká prohlídka arboreta v Novém Dvoře, jednoho z dendrologicky nejcennějších parkových objektů ve Slezsku (23 ha, expozice „Dřeviny pěti světadílů“ a skleníková expozice tropických a subtropických rostlin). Odpoledne se projdeme centrem Opavy, kde navštívíme současnou expozici Slezského zemského muzea zaměřenou na slezská specifika (založeno již 1814), prohlédneme si gotickou cihlovou konkatedrálu Nanebevzetí Panny Marie a další sakrální i palácové stavby v centru.
2.den: vyrazíme na Krnov, cestou navštívíme městskou dominantu barokní poutní místo Cvilín a seznámíme se s městským centrem Krnova s významnými památkami (kostel sv. Martina založený ve 13. století řádem německých rytířů, překvapivě zachovaná synagoga, pozůstatky městského opevnění, aj). Poté zajedeme do Polska a navštívíme polské město
Glubczyce/Hlubčice, které bylo součástí moravského Slezska až do roku 1742 a projdeme se jeho historickým centrem s výrazným cihlovým gotickým kostelem Narození Panny Marie, renesanční radnici a františkánským klášterem. Pokračovat budeme na sever, zastavíme u zámku v Slezských Rudolticích (exteriér, v době své slávy nazývaný „slezské Versailles“) a konečně v Osoblaze se podíváme na židovský hřbitov (dekorativní náhrobky polského typu, od 17. stol.).