Přes Moravu až na Hlučínsko

Datum: 20. 06. 2020 | Odjezd: 06:30 | Cena: 2150 Kč | Průvodce: Škochová J. | Číslo výletu: 13

Termín: 20.06.- 21.06.2020, sobota-neděle

Další volné pokračování dvoudenních zájezdů na Moravu nás provede podhůřím Beskyd a poté regionem s velmi svérázným koloritem a nelehkým osudem -krajem zvaným Prajzsko, tedy Hlučínskem.

1.den: se zastavíme u pozoruhodné pevnostní dispozice renesanční vodní tvrze v Dřevohosticích, provedené italskou stavební hutí, a poté v městské památkové zóně v Kelči. Hustopeče nad Bečvou nám nabídnou postupně opravovaný renesanční arkádový zámek i pozoruhodný soubor 14 barokních soch na ohradní zdi hřbitova. Lešná je půvabný  klasicistně upravený zámeček Kinských, zasazený do rozsáhlého anglického parku. Na závěr prvního dne ještě navštívíme Hodslavice, kde kromě rodného domku Františka Palackého uvidíme i dřevěný kostel sv. Ondřeje.

2.den:  se přesuneme téměř k polské hranici a naší první zastávkou budou Šilheřovice se zámkem Rotschildů v rozsáhlém parku, využívaném jako luxusní ubytovací zařízení a golfový klub. V Hlučíně si prohlédneme historické centrum města a navštívíme Muzeum Hlučínska, kde se seznámíme s historií a specifiky regionu. Kratší zastávky poté budou patřit Chuchelné (moderní cihlová architektura kostelíka Povýšení sv. Kříže) a Hněvošicím (dřevěný kostelík sv. Petra a Pavla, moderní kostel Krista Dobrého pastýře). V Kravařích si prohlédneme novogoticky upravený kostel sv. Bartoloměje a výrazný vrcholně barokní zámek Eichendorffů, obklopený velikým parkem. Neznámý architekt se zde inspiroval dílem vídeňského architekta Fischera z Erlachu. Na závěr zájezdu se ještě zastavíme v zámeckém areálu Raduň, upravovaném v 19. a 20. století na komfortní sídlo Larisch-Mönichů a pak Blücherů. Prohlédneme si zámecké interiéry i park.