Oderské vrchy a Poodří II. (Výlet č.15)

datum: 15.06.2019
cena: 2290 Kč
pruvodce: Škochová J., PhDr.
odjezd: 6:30
číslo výletu: 15

!!! Poslení 1 místo !!!

Termín: 15.06. - 16.06.2019

1.den: Po úspěšném loňském zájezdu do Poodří a Oderských vrchů nás i letos čeká objevování krásné přírody i dalších pozoruhodných památek kraje ne příliš často navštěvovaného.   Nejprve se zastavíme v rybničnaté krajině Poodří na dohled od Ostravy u půvabného renesančního zámečku a pozdně gotického kostela s mnoha renesančními prvky ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Poté si prohlédneme městečko Klimkovice i nedaleký areál lázní na Hýlově s výraznou moderní barevnou architekturou, městečko Bílovec a dále Suchdol nad Odrou smuzeem Moravských bratří, které připomíná dobu protireformace.

Právě odtud pocházela většina bratrských misionářů, kteří přes saský Ochranov se vydávali do Ameriky i Asie. Zajedeme ještě do skalnatého údolí řeky Odry tvořeného vrásovými skalními soubory (přírodní památka) k místu zvaném Panna Maria ve Skále s bohatým vodním pramenem. 

2.den: V Poodří si dále prohlédneme v Loučkách zrekonstruovaný a funkční vodní mlýn Wesselsky, který stojí na náhonu řeky Odry od 16. století.  Ve Vražném se zastavíme v návštěvnickém centru regionu Moravské Kravařsko, původně rodném domě J.G.Mendela. Odborníci se zde snaží o obnovu selské zahrady s místním genofondem starých odrůd ovoce, okrasných rostlin i léčivek. V lokalitě Kunzov si prohlédneme exteriér bizarní romantické vily- novogotického hrádku hranického podnikatele Kunze z první poloviny 20. stol. Moravskou branou vede trať jedné z prvních železnic, Ferdinandovy dráhy Vídeň-Ostrava. Tehdy blízko obce Slavíč byly vybudovány železniční tunely, dnes důležitá technická památka, u níž se zastavíme. Pak nás uvítá Lipník nad Bečvou – renesanční město Petra Voka z Rožmberka. Helfštýnské panství bylo věno jeho manželky Kateřiny z Ludanic a manželé sem často zajížděli, Petr Vok   podporoval zdejší sbor Jednoty Bratrské. Město je dále známé pozdně gotickou synagogou, poměrně zachovaným prstencem hradeb, zámeckým parkem s tzv. „opičím stromem“ a kostelem sv. Jakuba se samostatnou zvonicí zakončenou renesanční atikou i přilehlou bylinnou zahrádkou. V závěru výletu se ještě krátce zastavíme pod Oderskými vrchy u barokního zámku ve Veselíčku, u pozdně gotické tvrze v Tršicích (centru moravské chmelařské oblasti) a u výrazného mariánského poutního chrámu v Dubu nad Moravou.